Лъчезар Иванов пред Tribune: Направихме жест към колегите от психиатричната помощ, които изнемогват физически и финансово

За проблемите в психиатричната помощ у нас и как ще бъдат решени те Tribune.bg разговаря с народния представител от ГЕРБ-СДС д-р Лъчезар Иванов.
Г-н Иванов, след заседанието на здравната комисия с участието на финансовия министър Теменужка Петкова смятате ли, че лекарите и сестрите в психиатричната помощ ще продължат работа и няма да напуснат?
Видя се, че има доста натрупани проблеми в сферата на здравеопазването и те един по един излизат на дневен ред. Така е и с проблемите в психиатричната помощ. Крещяш е недостигът на кадри в държавните психиатрични болници и диспансери, а тяхното възнаграждение е ниско.
Още преди две години беше направена експертна група за проблемите в тази сфера и за съжаление тогава министърът, който бе също психиатър, не взе абсолютно никакво отношение по темата. Така че вчера се наложи да "гасим пожари".
При разглеждането на бюджета за 2025г. вие първи ни информирахте за проблема с психиатричната помощ, предупредихте още тогава, че въпросът не е само в базата на лечебните заведения, нали така?
Не само в остарялата база е проблемът, сега на дневен ред се постави и въпросът за възнагражденията на лекари и сестри. На заседанието на здравната комисия вчера не може да не отчетем загрижеността на министъра на финансите и министъра на здравеопазването.
Заделените до момента средства по никакъв начин не компенсират възнагражденията на работещите в сферата на психиатрията и за мен протестите на заетите са справедливи. Исканията им са справедливи и бяха задоволени.
50% увеличение на заплатите им ще бъде осигурено от МФ за следващия месец да края на годината. Осигурени са 12.2 млн.лв. допълнително, за да се постигне това. Вчера бяхме изненадани, например, че една сестра се грижи за 23 болни в тези лечебни заведения.
Европейският критерий е 1:1. Много сме далече от него.
Свидетели сме как няма места и болни не могат да бъдат настанени в лечебни заведения и да получан психиатрична помощ, спомнете си човекът, който се хвърляше под колите в столицата?!
Да, вчера направихме един жест към колегите, които изнемогват физически и финансово. Те се грижат за много тежки пациенти, а получават символично възнаграждение.
Освен това, имайте предвид, че някои лечебни заведения в провинцията са на 20-тина километра извън града и персоналът се справя сам с много болни пациенти.
Появи се и още един проблем с болничните отпадъци, които кметът на София заяви, че няма да се приемат, редно ли е това?
С промяната на ръководството на общината се появи и този проблем. Досега не е бил повдиган. За специализирания медицински отпадък има инсинератор в Александровска болница и във ВМА.
Те поемат специфичния медицински отпадък, а другият битов отпадък се плаща, за да бъде извозен с такса смет. Този проблем възникна заради слабата организация на сметосъбирането и обработването на събрания отпадък.
Наскоро стана ясно, че има лоша организация за събиране и обработване на отпадъците в София и сякаш това трябваше да отклони общественото внимание от проблема, че в завода за боклук не си вършат работата.
Не знам каква е причината - чисто организационна или финансова. Смятам, че не може така да бъде поставян въпроса за боклука на лечебните заведения пред обществото - ние няма да събираме медицински боклук.
Какво значи този ултиматум, т.е. смятам, че по най-бързия начин трябва да се намери диалог, за да се реши проблема. Това със забраната не е форма на отговор в едно демократично общество.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/lachezar-ivanov-pred-tribune-n/